Sziasztok!
A töri témakörökről már korábban írtam egy bejegyzést, most a magyar tételeken van a sor. Mind a lehetséges, gyakori irodalom, mind pedig a nyelvtantételeket összeszedtem nektek, hogy áttekinthető legyen számotokra is, milyen szintű elvárások vannak a magyar érettségin, ezen kívül néhány alap információt is megosztok veletek, amelyeket érdemes tudni.
Kezdjük is rögtön ezekkel!
Hogy ne bukjunk meg?
Ez érdekes kérdés, hiszen magyarból elég nehéz elégtelen érettségit produkálni. Ha már csak néhány alap fogalommal tisztában vagyunk és a szövegértés is megy, nem lehet túl nehéz dolgunk. Ahhoz, hogy az elégséges szintet elérje valaki, legalább 25%-on kell teljesítenie, ami azt jelenti, hogy az írásbelin és szóbelin legalább 12-12%-ot kell elérni ennek érdekében.
Hány tételt kell megtanulni?
Mind magyar nyelvből, mind irodalomból középszinten legalább 20, legfeljebb 25 megnevezett tétel van, amelyet meg kell tanulnotok, ennél több témakört nem kérhetnek semmilyen esetben sem.
Hogy kezdjem el a tételek kidolgozását?
Semmi esetre sem az internetes kész tételek letöltése a megoldás. Rengeteg hiba, elírás, tévedés található bennük - többek között ezért sem írok én sem egyetlen kidolgozott tételt sem bejegyzésként, hiszen nem vagyok profi irodalmár, hogy minden hiba nélkül tájékoztathassalak benneteket. Azonban ha időcsúszásban vagytok, esetleg néhány tétel megírásához segítségre szorulnátok, ezeket az oldalakat javaslom és javasolják országszerte a magyartanárok is: Oldal 1 és Oldal 2.
Mennyi idő van a szóbeli tételek kidolgozására?
Éppen elegendő. Harminc percet adnak összesen arra, hogy a nyelvtan és az irodalom tételt vázlatpontokban, neked tetszően kidolgozd. Elsőre lehet, hogy nagyon kevésnek tűnik, de valójában bőven elég, sőt, az utolsó tíz percben még unatkozni is fogtok!
Meddig tart a felelés?
A felelési idő átlagban tizenöt perc, több nem lehet. A nyelvtan tételre öt, az irodalomra tíz perc jut. Az, hogy ki melyikkel kezdi a feleletet, szabad választás alapján dől el.
Hogyan értékelik a szóbelit?
Tartalom (25 pont) és előadásmód (25 pont) alapján. A tartalomnál az alábbiakat értékelik: nyelvtani-irodalmi-kulturális tájékozottság, tárgyi tudás, gondolatgazdagság és rendszerezés. Az előadásmód esetében: világos-tagolt mondat és szövegszerkesztés, lényegkiemelés, logikus érvelés, megfelelő szóhasználat és érthető előadásmód.
Mit ne tegyünk semmi esetre sem?
Nehéz kérés, de ne blokkoljon le senki! Nagyon rossz tud lenni, ha nem szólalunk meg, az egész felelet abból áll, hogy a tanár kérdezget minket. Ha nem beszélünk folyamatosan, ne várjunk túl jó jegyet! Akkor se számítsunk jóra, ha visszaadjuk a kihúzott tételt, hiszen az már eleve mínusz két jegy visszaesés. Onnantól kezdve, ha hibátlanul elmondod a második húzott tételt, legfeljebb hármast kaphatsz rá az értékelések szerint. Ami szintén tilos, a vázlat felolvasása. Olvasni mindenki tud, meg kell tanulni szavakból felépíteni önálló mondategységeket, hogy folyamatos beszéddel előadhassuk az adott tételt.
Íme pedig a leggyakrabban előforduló magyar és irodalom tételek:
Magyar irodalom:
- A romantika stílusjegyei Petőfi Sándor költészetében
- Arany János balladaköltészete
- Ady Endre szerelmi/ világháborús költészete
- A próféta motívuma Babits Mihály költészetében
- Kosztolányi Dezső egy regényének elemzése (nekem a Pacsirta volt)
- József Attila szerelmi költészete
- Móricz Zsigmond novellisztikája
- Jókai Mór: Az arany ember/ A kőszívű ember fiai
- Örkény István: Tóték/ Egyperces novellái
- Kertész Imre: Sorstalanság
- A Biblia
- Shakespeare: Hamlet/ Rómeó és Júlia
- Madách Imre: Az ember tragédiája
- A halál motívum Radnóti Miklós költészetében
- Csehov: A három nővér
- Dante: Isteni színjáték
- Varró Dániel költészete
- Katona Jzsef: Bánk bán
- Moliére: Tartuffe
- Voltaire: Candide
Magyar nyelvtan:
- A morfémák
- Hangalak és jelentés
- Jel, jelek és jelrendszer
- A kommunikáció
- Hangtörvények
- A magyar nyelv eredete
- A magyar helyesírás szabályai, alapelvei
- Az érvelés
- A mondat (és a szöveg)
- A nyelv szinkrón és diakrón változásai
- A nyelvújítás
- Retorika, szónoklattan
- A szóalkotás módjai
- A társalgási stílus
- Állandósult szókapcsolatok
- Egynyelvű szótáraink
- A képszerűség stíluseszközei
- Nyelvemlékek
- Tömegkommunikáció
- Szóösszetételek (alá-és mellérendelő mondatok)
Ennyi is lett volna az aktuális érettségi témáról szóló bejegyzésem. Remélem, hasznosnak találtátok! Amennyiben bármiféle kérdésetek van, nyugodtan írjátok meg kommentben! Hamarosan újra jelentkezem!
xoxo: Gin
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése